Aktuality

16.1.2024
Newton One opět dostupný

Zdroj Newton One, který měl v minulých měsících dlouhodobý výpadek, je již opět v provozu. Dostupný je pouze pro studenty a zaměstnance Fakulty sociálních studií.

5.12.2023
Aktualizace EZproxy

V pátek 8. 12. 2023 od 21:00 do 22:00 proběhne plánovaná aktualizace EZproxy (https://ezdroje.muni.cz/vzdaleny_pristup/ezproxy.php). To může mít za následek krátké (řádově jednotky minut) výpadky vzdáleného přístupu k elektronickým zdrojům prostřednictvím EZproxy, tedy prostřednictvím odkazů na Portále EIZ. Uživatelům se tímto omlouváme.

18.9.2023
ProQuest Dissertations & Thesis

Od září 2023 je součástí Web of Science také nejrozsáhlejší světová databáze diplomových a disertačních prací ProQuest Dissertations & Theses, obsahující přes 3 milióny plných textů prací a 5 miliónů citací.

14.9.2023
Newton One aktualizace

Poskytovatel databáze NewtonOne, společnost Newton media, a.s. usilovně pracuje na obnově všech služeb po rozsáhlém hackerském útoku, do té doby je pro FSS dočasně zpřístupněná databáze Anopress.

5.9.2023
Newton One nedostupný

Omlouváme se za dočasnou nedostupnost mediální databáze Newton One. Poskytovatel databáze společnost Newton media, a.s. usilovně pracuje na obnově všech služeb po rozsáhlém hackerském útoku. Databáze bude plně funkční během několika dnů. Děkujeme za pochopení.

13.1.2023
Nové EIZ pro MU

Od začátku roku 2023 získali uživatelé MU přístup k několika novým velmi zajímavým EIZ:

 • De Gruyter Journals Complete
  kompletní sada cca 460 časopisů ze všech oborů od vydavatelství deGruyter

 • Oxford University Online – Full Collection
  kompletní sada cca 500 časopisů z vydavatelství Oxford University Press (dosud jsme na MU měli pouze subkolekci časopisů z humanitní a společenské oblasti)

 • SAGE Research Methods
  unikátní kolekce zdrojů zabývajících se metodami výzkumu v sociologii a společenských vědách

 • AACR Journals
  Vysoce impaktované časopisy pro výzkum rakoviny od American Association for Cancer Research

 • CINAHL Plus with Fulltext
  literatura zaměřená na ošetřovatelství a pomocné zdravotnické obory (v řešení)

 • Springer eBook CompSci Collection
  kolekce e-knih z informatiky od vydavatelství Springer (zahrnuje i řadu LNCS – Lecture Notes in Computer Science)

 • STATISTA
  statistiky, předpovědi a infografiky o globální digitální ekonomice, průmyslu, trzích a makroekonomických trendech

 • D&B Global Financials
  Info o výsledcích hospodaření vč. účetních výkazů a finančních analýz ekonomických subjektů z ČR (v řešení)

13.1.2023
SAGE Research Methods

Od počátku roku 2023 mají uživatelé MU přístup k unikátnímu informačnímu zdroji – databázi SAGE Research Methods, která zpřístupňuje rozsáhlou sbírku informací o kvantitativních, kvalitativních a kombinovaných metodách výzkumu v sociologii a společenských vědách. 

12.1.2023
Časopisy Oxford University Press

Od počátku roku 2023 mají uživatelé přístup ke kompletní sadě časopisů vydavatelství Oxford University Press, nikoliv tedy jen k časopisům z oblasti humanitní a společenských věd, jak tomu bylo dosud. Navíc autoři z Masarykovy univerzity mohou publikovat v těchto časopisech v režimu Open Access (volný přístup) bez jakýchkoliv autorských poplatků.

4.10.2022
Taylor & Francis (e-knihy)

Masarykova univerzita získala do 2. 11. 2022 přístup ke kompletní kolekci eknih nakladatelství Taylor & Francis. Jedná se o e-knihy z různých oborů:  společenské vědy, životní prostředí, právo, informatika, medicína, sport a další. Přístup ke zdroji. Knihy lze pouze prohlížet, stahování není možné.

11.2.2022
ProQuest One Academic

Informační zdroj ProQuest One Academic je výrazným rozšířením obsahu zdroje ProQuest Central, který si MU standardně předplácí. Obsahuje na 13 tisíc fulltextových časopisů, multioborovou kolekci 200 tisíc e-knih, na 5 miliónů doktorandských prací, přes 66 tisíc odborných videí ze všech oborů. Zkušební přístup pro uživatele MU je otevřen do 27.března 2022.

24.1.2022
PressReader

V nabídce PressReaderu je nově k dispozici DENÍK N. DENÍK N je dostupný i zpětně od 1.12. loňského roku.

3.1.2022
SciVal

Od počátku roku 2022 má Masarykova univerzita zakoupený přístup k nástroji SciVal od společnosti Elsevier pro hodnocení výstupů vědy a výzkumu výzkumných institucí a pracovníků. Doplňuje obdobný nástroj InCites, který MU využívá již delší dobu.

3.1.2022
Proceedings of the US National Academy of Sciences

Od počátku roku 2022 mají uživatelé MU přístup k časopisu PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences), který vydává Akademie věd USA a který patří mezi nejcitovanější a nejobsáhlejší multidisciplinární vědecké časopisy na světě.

11.11.2021
PressReader

Od 1. listopadu nebudou na platformě PressReader dostupné tituly Ekonom, Hospodářské noviny a Respekt. Důvodem je ukončení spolupráce vydavatele Economia se společností PressReader Inc.

5.11.2021
Anopress

Počátkem listopadu 2021 skončil přístup MU k mediálnímu informačnímu zdroji Anopress. Zájemci o zpravodajské informace mohou jako náhradu využít informační zdroj PressReader, případně využívat zdroj Anopress v Moravské zemské knihovně (uživatelé registrování v MZK včetně vzdáleného přístupu).


Od 1.12.2021 bude FSS MU předplácet nový zpravodajský informační zdroj Newton One pokrývající české i slovenská média. Přístup však bude omezen pouze pro uživatele FSS MU.

20.10.2021
The Economist Historical Archive

Archív časopisu The Economist byl rozšířen o všechna čísla za ročníky 2016 až 2020.

2.7.2021
Artstor

Až do konce roku 2021 byl pro uživatele MU prodloužen bezplatný přístup do obrazové digitální knihovny Artstor. Knihovna nabízí před 3 milióny obrázků od předních světových muzeí, fotogalerií, umělců a vědců.

1.7.2021
Národní digitální knihovna - díla nedostupná na trhu (dříve Covid)

K 30. 6. 2021 bylo ukončeno zpřístupnění všech digitalizovaných děl v rámci dohody Národní knihovny a organizací spravujících autorská práva (zpřístupněno prostřednictvím Národní digitální knihovny - Covid). K dispozici jsou nyní pouze díla nedostupná na trhu, viz Národní digitální knihovna – Díla nedostupná na trhu.

7.4.2021
PressReader

Přístup ke zdroji PressReader byl prodloužen do 31.3.2022. Přístup PressReader Radiant Access, byl v souvislosti s pandemií nastaven na 30 dní (původně 2 dny).

 

27.3.2021
Project Syndicate

Masarykova univerzita získala roční bezplatný přístup k informačnímu zdroji Project Syndicate nabízejícímu názorovou publicistiku ze světových médií od předních komentátorů.

7.2.2021
E-výpůjčka MU

Služba e-prezenčka s e-vpůjčkou je uživatelům MU dostupná trvale, bez ohledu na platnost či neplatnost epidemiologického nouzového stavu v ČR.

15.10.2020
MIT Press e-books

Do 14. prosince 2020 mají uživatelé MU přístup k více jak 3000 e-knihám z nejrůznější oborů z prestižního vědeckého vydavatelství MIT Press. Více informací zde.

 

1.6.2020
Prodloužení přístupu k e-knih

Koronavirové bezplatné EIZ, u kterých jsme měli přístup do 31.5., byly všechny prodlouženy pro MU do 30.6. (možnost další prodloužení poté není vyloučena).

Prodloužení se týká těchto kolekcí:

 - Oxford University Press e-books
 - Cambridge University e-books
 - Taylor & Francis e-books

Vedle toho také vyjednáváme nově přístup do e-books z MIT.

27.4.2020
Změna přihlašování

V úterý 28. 4. 2020 ve večerních hodinách dojde ke změně přihlašování pro vzdálený přístup k elektronickým informačním zdrojům přes EZproxy. Uživatelé budou směrováni na nové jednotné přihlašování MU a budou se přihlašovat primárním heslem. Samotná funkcionalita EZproxy a tedy i automaticky generovaných odkazů zde na Portále EIZ nebude dotčena, uživatelé mohou nadále pracovat stejným způsobem jako dříve.

9.4.2020
Knihovny-samostudium

Na webové stránce Uzavřené knihovny vás nezastaví jsou průběžně zveřejňovány novinky v oblasti online informačních zdrojů a tipy pro samostudium studentů MU v době koronavirové epidemie.

18.3.2020
Bookport

Od 18.3.2020 mají uživatelé Masarykovy univerzity přístup do kolekce Bookport, která nabízí přes 5 tisíc odborných i beletristických českých e-knih od deseti českých vydavatelů. Služba byla poskytnuta uživatelům MU do konce dubna 2020 zdarma, jako pomoc studentům ze strany společnosti Grada Publishing a.s. pro samostudium v době koronavirové epidemie.

18.3.2020
Kramerius

Dne 18.3.2020 otevřela Národní knihovna ČR pro vysokoškolské studenty vzdálený přístup do systému Kramerius, který nabízí na 60 miliónů stran digitalizovaných českých knih a časopisů z 18.-20. století z fondu českých knihoven. Systém byl otevřen na základě dohody s ochranným autorským svazem DILIA na podporu samostudia studentů v době koronavirové karantény.

13.3.2020
Návod: elektronické knihy

Knihovna univerzitního kampusu připravila pro uživatele návod pro použití elektronických knih přes službu discovery.muni. Návod je dispozici na adrese https://is.muni.cz/do/sukb/kuk/navody/eknihy/.

15.2.2019
Nová verze Portálu EIZ

Dne 15. 2. 2019 byl aktualizován Portál EIZ. Nová verze obsahuje tato vylepšení:

 • nový univerzitní design
 • přizpůsobeni pro mobilní zařízení (telefony, tablety)
 • uživatel nemusí v seznamech zdrojů řešit vzdálený přístup
  • portál automaticky vybere vhodný odkaz podle toho, jestli jde uživatel z univerzitní sítě nebo mimo ni
 • aktualizace textů a návodů
17.1.2019
ProQuest mimo provoz

Z důvodu údržby interních systémů budou v neděli 20. 1. 2019 v časovém rozmezí 4-12 hodin mimo provoz veškeré služby ProQuest, Alexander Street, Intota Assesment a RefWorks. Za způsobené nepříjemnosti se předem omlouváme.

26.9.2018
EZproxy v prohlížeči Edge

Uživatelé mohou mít problémy s používáním EZproxy ve webovém prohlížeči Microsoft Edge (dříve se nazýval Microsoft Explorer). Pokud vám EZproxy v tomto prohlížeči koretně nefunguje (nepouští vás na elektronické zdroje a hlásí problémy s cookies), použijte, prosím, jiný prohlížeč (Chrome, Firefox).

21.8.2018
Indikace plného textu u Wiley

Veškeré databáze producenta Wiley chybně indikují dostupnost plného textu pro uživatele MU. U řady knih a časopisů se ukazuje, že plný text je dostupný, i když jej ve skutečnosti nemáme předplacen a uživatel se k němu tudíž nedostane. Wiley o této chybě ví a měla by být napravena při další aktualizaci. Uživatele prosíme o trpělivost, pro přímé ověření dostupnosti můžete přímo na stránkách Wiley použít odkazu "Find fulltext at Masaryk University", který vede na službu Full Text Finder na MU a která (ne)dostupnost plného textu určí přesně (případně jej dohledá v jiných databázích).

25.5.2018
Annual Reviews
9.5.2018
Wiley - přihlašování opět v provozu

Přihlašování do Wiley přes Shibboleth je již opět dostupné. Uživatelé z MU mohou použít WAYFless odkaz.

12.4.2018
Wiley - výpadek přihlašování přes Shibboleth

Omlouváme se uživatelům, ale dočasně je nefunkční přihlašování přes Shibboleth do zdroje Wiley. Prosím používejte jiné metody vzdáleného přístupu (např. EZproxy http://ezproxy.muni.cz/login?url=http://onlinelibrary.wiley.com/). Situaci již s Wiley řešíme.

4.4.2018
Časopisy SAGE v dubnu zdarma

Uživatelům s osobním účtem vydavatelství SAGE v dubnu poskytne veškerý svůj časopisecký obsah ZDARMA! K dispozici je více než 1100 titulů a 2 miliony článků.

 

 

Seznam dostupných časopisů viz http://journals.sagepub.com/action/showPublications

12.1.2018
Nové EIZ pro MU

Od začátku roku 2018 získala MU řadu nových špičkových elektronických informačních zdrojů v rámci národního konsorcia CzechELib, které s finanční podporou evropského projektu OP VVV zajišťuje centrálně odborné a vědecké elektronické informační zdroje pro celou akademickou sféru v ČR.

Mezi nejzajímavější nové přírůstky v oblasti EIZ na MU patří:

Web of Science Citation Connection
rozšíření základní platformy WoS o nové databáze a citační rejstříky (například  databázi Current Contents Connect, rejstřík Book Citation Index a mnohé další).

EBSCO - Academic Search Ultimate
rozšíření multioborové databáze Academic Search Complete od vydavatele EBSCO na více než 10 tisíc plnotextových časopisů (polovina z nich je indexována ve WoS nebo Scopus).

Cambridge e-Journals Full
doplnění dosavadní kolekce HSS (Humanities and Social Sciencies) o kolekci STM (Science-Technology-Medcine), takže nyní mají uživatelé MU k dispozici kompletní kolekci všech časopisů z vydavatelství Cambridge University Press.

Emerald Managements
nově zakoupené portfólio devíti časopiseckých kolekcí vydavatelství Emerald pokrývající široké spektrum manažerských disciplín.

JSTOR
výrazné rozšíření kolekcí z multioborové databáze JSTOR (kolekce Arts & Science 1-15 a LifeScience) zpřístupňuje nyní uživatelům MU obsah téměř celé databáze JSTOR, více než 2000 časopisů, všechny od prvního čísla prvního ročníku.

JAMA Network
kolekce prestižních medicínských časopisů z American Medical Association, která doposud nebyla uživatelům na MU v tomto rozsahu k dispozici. Zahrnuje i světově nejcitovanější časopis JAMA (the Journal of the American Medical Association) vycházející 48krát ročně již od roku 1883.

APS - PR ALL
Kolekce všech fyzikálních časopisů od American Physical Society v plné retrospektivě.

AMS
Kolekce matematických časopisů od American Mathematical Society.

T&F Mathematics & Statistics
Kolekce matematických časopisů z vydavatelství Taylor and Francis.

E-books CzechELib
Kolekce téměř 20 tisích titulů vybraných eletronických knih od čtyř nejvýznamnějších světových vydavatelů odborné a vědecké literatury: Elsevier kolekce, Springer kolekce, Wiley kolekce, Taylor & Francis kolekce.

11.1.2018
20 tisíc nových e-knih

Národní technická knihovna v Praze zakoupila pro účastníky národního konsorcia CzechELib (tedy i pro MU) přístup do téměř 20 tisíc elektronických knih od předních světových vydavatelů odborné a vědecké literatury - Elsevier, Springer, Wiley, Taylor and Francis. Nejvíce titulů je z oborů Science-Technology-Medicine, ale hojně jsou zastoupeny i ekonomie, sociální vědy a další..

Většina těchto knih je dostupná uživatelům elektronicky v režimu EBS (Evidence Based Selection) -- to znamená, že po celý rok 2018 mají uživatelé přístup ke všem knihám, a na konci roku budou z nich vybrány a zakoupeny do trvalého vlastnictví právě ty nejvyužívanější (ve stanoveném celkovém finančním objemu).

Podobnější popisy kolekcí předvybraných e-knih od jednotlivých vydavatelů

8.1.2018
JAMA

Od počátku roku 2018 má MU přístup ke špičkovému medicinskému informačnímu zdroji JAMA Network -- kolekci 12 časopisů z American Medical Association, jehož vlajkovou lodí je jeden ze světově nejrozšířenějších a nejvíce citovaných medicínských časopisů vůbec, The Journal of the American Medical Association (JAMA). Tento informační zdroj zajišťuje a spolufinancuje pro MU národní centrum pro elektronické informační zdroje CzechELib.

8.1.2018
Emerald Managements

Od počátku roku 2018 mají uživatelé MU přístup do nového zdroje Emerald Managements obsahujícího přes 200 e-časopisů z různých manažerských disciplin od vydavatelství Emerald. Jedná se o kvalitní vědecké a odborné zdroje figurující ve světově uznávaných citačních indexech: 61 časopisů je indexovaných v ISI, více než 190 titulů je indexováno v Emerging Source Citation Index a více než 260 v databázi Scopus.

8.1.2018
JSTOR - rozšířený přístup

Od počátku roku 2018 získala MU přístup k mnohem většímu počtu kolekcí časopisů v databázi JSTOR, (kolekce Arts & Science 1-15 a kolekce LifeSciences), které pokrývají téměř veškerý obsah tohoto populárního informačního zdroje. Dohromady jde o více než 2000 časopiseckých titulů, každý od prvního čísla prvního ročníku.

19.10.2017
Výpadek služby Discovery.muni.cz

Aktuálně není plně funkční služba discovery.muni.cz, důvodem jsou nepovedené aktualizace software u dodavatele služby (firma EBSCO). Výpadek se může dotknout i elektronických informačních zdrojů firmy EBSCO a měl by trvat 2 až 3 hodiny.

21.4.2017
ProQuest Dissertations and Theses

Ve zkušebním přístupu ke zdroji ProQuest Dissertations and Theses došlo ke změně a nyní jsou pro uživatele MU dostupné všechny plné texty bez omezení (dřívě bylo dostupných pouze prvních 24 stran).

10.4.2017
VPN - změna konfigurace

Z důvodu změny certifikační autority u certifikátů používaných na VPN serverech je nutné stáhnout si nový konfigurační soubor (platí i pro pro fakultní/speciální servery). Detaily aktualizace i samotný konfigurační soubor najdete na webu http://vpn.muni.cz/.

4.4.2017
PressReader

Databáze PressReader zpřístupňuje obsah vybraných novin a populárních časopisů z celého světa (více než 6300 titulů ze 100 zemí). Archiv je u většiny titulů 3 měsíce. Tituly jsou dostupné v den vydání a jsou v plném rozsahu jako tištěné verze. Z České republiky jsou dostupné například deníky MF Dnes, Lidové noviny, Hospodářské noviny nebo časopis Respekt. Z UK najdete například deníky Daily Mail, The Guardian, Daily Mirror, Daily Express, z USA deníky The Washington Post, Los Angels Times, US Today aj. Více informací a přístupové URL najdete zde.

16.3.2017
Zkušební přístup do databáze Emerald Insight

Pro období od 13. března do 15. května jsme vyjednali zkušební přístup do databáze Emerald Insight s více než 300 e-časopisy.

Emerald má kvalitní zdroje figurující v světově uznávaných indexech: 61 časopisů je indexovaných v ISI, více než 190 titulů je indexováno v Emerging Source Citation Index a více než 260 ve Scopus.

Emerald je globální akademický vydavatel publikující výzkum z oblastí jako jsou Business, Management & Strategy; Library Studies; Information & Knowledge Management zahrnující Technology Science; Social Sciences; Public Policy; Environmental Management; Marketing; HR, Learning & Organizational Studies; Education; Finance, Accounting & Economics; Operations, Logistics & Quality; Tourism and Hospitality, Health and Social Care, ale také technické obory jako jsou Engineering zahrnující Electrical, Mechanical Engineering; Computing and Modeling a Property Management & Build Environment.

25.1.2017
Nový web ebrary - aktualizace

Přihlašování k osobním účtům přes Shibboleth již bylo zprovozněno. Uživatelé, kteří měli v Ebrary osobní účty (ke kterým se hlásili přes Shibboleth - tj. přes UČO a sekundární heslo) mají možnost je převést na novou platformu. Po prvním přihlášení budou tito uživatelé dotázáni, chtějí-li původní účet převést. Více informací o převodu viz předchozí aktualita a stránka zdroje.

19.1.2017
Nový web ebrary

Zdroj ebrary přechází na nový design a mění i svůj název na Ebook Central (ProQuest). Obsah zdroje zůstává pro uživatele z Masarykovy univerzity stejný. Zpětně by měla být zachována i funkčnost veškerých odkazů, doporučujeme však si odkazy (například v záložkách prohlížeče) aktualizovat z původních začínajících na http://site.ebrary.com/lib/masaryk/ na nové URL https://ebookcentral.proquest.com/auth/lib/masaryk-ebooks. Používáte-li pro přístup odkazy zde na Portále EIZ, pak nemusíte provádět žádné změny - odkazy jsou již aktualizovány.

Prozatím není zprovozněno přihlašování přes Shibboleth do vlastních účtů. Jakmile bude toto přihlašování zprovozněno, budeme o něm informovat.

12.12.2016
SAGE Journals - nový web

Zdroj SAGE Journals přechází na nový web - z pohledu uživatele se mění především design celého webu, který by měl být více přizpůsobem i pro mobilní zařízení. Původní web bude v provozu do konce tohoto roku (2016). Veškeré odkazy zde na Portále EIZ jsou již aktualizovány na nový web (včetně přihlašování přes Shibboleth).

24.8.2016
Oxford English Dictionary

Po krátkém předprázdninovém přerušení byl pro uživatele MU obnoven přístup k nejprestižnějšímu výkladovému slovníku angličtiny - Oxford English Dictionary. Aktuální předplatné pro MU je uhrazeno až do 30.6.2017 (s předpokladem dalšího postupného prodlužování).

18.5.2016
Změna vzhledu přihlašování (EZproxy a Shibboleth)

Příští týden 24. května 2016 dojde ke změně vzhledu přihlašovací stránky pro služby EZproxy a Shibboleth umožňující vzdálený přístup k elektronickým informačním zdrojům. Jedná se pouze o změnu vzhledu stránky a na funkčnost uvedených služeb tato změna nebude mít vliv. Podrobnější informace lze nalézt na https://www.ics.muni.cz/cs/o-ustavu/aktuality/prihlasovaci-stranka-k-webovym-sluzbam-muni-bude-mit-novy-vzhled. Porovnání starého a nově plánovaného vzhledu na https://wiki.ics.muni.cz/poskytovatel_identit/login.

11.5.2016
Přístup k časopisům Nature

Masarykova univerzita získala dvouměsíční bezplatný přístup ke všem více než 100 časopisům z prestižního vědeckého vydavatelství Nature Publishing Group, viz seznam časopisů, a to za období 2012-2016. Tento přístup bude umožněn ze všech počítačů v síti MU po období 10.5.2016 - 9.7.2016. Využijte tuto jedinečnou příležitost dostat se k jinak nedostupným informacím.

Univerzita má dlouhodobě zajištěný přístup k plným textům 41 vybraných časopisů z vydavatelství NPG, uvedeným zde. Po dobu dvou měsíců se tento přístup rozšiřuje na všechny časopisy NPG.

 

20.4.2016
JoVE Science Education - Chemistry

JoVE Science Education je inovativní video databáze věnovaná výuce základů vědních oborů pomocí jednoduchých a snadno srozumitelných video ukázek. Užitečná je především pro vysokoškoláky a postgraduální studenty a vysokoškolské učitele. Do 9.5.2016 mají uživatelé MU možnost bezplatně si vyzkoušet tento nový informační zdroj na příkladu oboru chemie.

28.1.2016
Nová služba Full Text Finder

Do provozu byla uvedena nová služba Full Text Finder, která nahrazuje dříve užívanou službu LinkSource. Obě služby slouží k ověřování dostupnosti plných textů a dohledávání odkazů na ně. Z hlediska uživatele se používání obou služeb vůbec neliší, pouze dochází ke změně ikon na službu odkazujích.

Ikona LinkSource  je nahrazena ikonou Full Text Finder .

Stejně tak se mírně změní ikony u různých zdrojů (Web of Science, Scopus, PubMed), které na službu Full Text Finder odkazují.

Více informací o službě Full Text Finder je možné získat zde na Portálu EIZ.

18.12.2015
Taylor & Francis - Social Science & Humanities

Filozofická fakulta MU s přispěním knihoven PedF a ESF zakoupila novou kolekci vědeckých e-časopisů od prestižního vydavatele Taylor & Francis. Tato kolekce Social Science & Humanities Library zahrnuje přes 1.400 časopiseckých titulů z mnoha oborů. Kromě titulů ze sociálních a humanitních věd jsou zastoupeny i časopisy z oblasti vzdělávání, knihovnictví, ekonomie, práva či sportu. Dostupné jsou ročníky od současnosti zpětně až do roku 1997. Přístup k časopisům je z celé MU.

18.12.2015
Counseling and Therapy in Video

Fakulta sociálních studií zakoupila pro rok 2016 licenci na přístup k informačnímu zdroji Counseling and Therapy in Video (přístup je ze všech počítačů v počítačové síti MU). Tento online informační zdroj od společnosti Alexander Street Press ve třech navzájem se nepřekrývajících souborech (Volume I, Volume II a Volume III) obsahuje videa v HD kvalitě v úhrnné délce asi 1000 hodin se záznamy terapeutických sezení s psychology, psychiatry, sociálními pracovníky v oblasti závislostí, domácího násilí, partnerských vztahů, poruch příjmů potravy, posttraumatického stresu apod.

 

10.12.2015
Ukončení provozu proxy pro vzdálený přístup

Provoz technologie proxy pro vzdálený přístup k elektronickým informačním zdrojům bude 31. 1. 2016 ukončen. Uživatelé mohou dále používat jiné metody vzdáleného přístupu (EZproxy, OpenVPN, Shibboleth).

Uživatelé, kteří doteď proxy používali, si ji musí odebrat z nastavení prohlížeče dle návodu.

Zrušení proxy se netýká uživatelů přistupujících z Fakultní nemocnice Brno, zde nedochází k žádné změně.

11.11.2015
Seminář databáze EBSCO a služba Discovery

Masarykova univerzita v Brně ve spolupráci s EBSCO Information Services Vás zvou  na praktický  ONLINE  seminář  pro  studenty  a  vědecké  pra covníky zaměřený na problematiku představení databází odbor né literatury EBSCO a
systému pro jednotný přístup k elektronickým info rmačním zdrojům EBSCO Discovery Service.

Seminář proběhne v úterý 24. listopadu 2015 v 10 hodin. Odkaz pro připojení.

Pozvánka na seminář: http://knihovna.sci.muni.cz/data/public/2015/EBSCO_web.pdf

 

9.11.2015
Seminář Elektronické informační zdroje na PřF MU

Ústřední knihovna PřF MU vás zve na seminář Elektronické informační zdroje
na PřF MU. Přijďte se seznámit s multioborovými i oborovými elektronickými
informačními zdroji a jejich využitím pro vaše studium.

Seminář se uskuteční v úterý 10. 11. v zasedací místnosti Děkanátu
Přírodovědecké fakulty (areál Kotlářská 2, budova 1, druhé poschodí) v
těchto časech:

10:00-11:00 Multioborové zdroje + oborové zdroje pro VĚDY O ZEMI

13:00-14:00 Multioborové zdroje + oborové zdroje pro MATEMATIKU A FYZIKU

Pozvánku na seminář naleznete zde, přihlašovat se můžete zde.

29.9.2015
Webinář ProQuest

Během webináře bude představena databáze odborných článků a publikací ProQuest STM. Webinář proběhne13. 10. 2015, 10:00 – 10:45. Bude ukázáno jak

 • rychle a jednoduše vyhledávat,
 • procházet aktuální čísla časopisů nebo zahraniční diplomky a disertace,
 • nastavit zasílání nejnovějších článků do emailu.

Webinář proběhne online „na dálku“ využitím služby WebEx. Více informací.

1.9.2015
Obnovení přístupu k Anopress

Od 1.9.2015 je obnoven přístup uživatelů z MU do databáze českého a slovenského tisku Anopress, který byl přerušen po dobu letních prázdnin 2015. Aktuálně je přístup do databáze zajištěn (uhrazen) na období září 2015 - červenec 2016. Více informací k databázi Annopress najdete zde.

21.8.2015
JSTOR.Shibboleth (vzdálený přístup)

Upozorňujeme uživatele, že vzdálený přístup přes SHibboleth prochází v těchto dnech údržnou na straně poskytovateůle zdroje. Uživatel, který se hlásí do JSTOR úplně poprvé, může být až na 30 minut odmínut. Pokud k tomuto dojde, pak laskavě opakujte přihlášení po těchto 30 minutách, vše by pak mělo fungovat. Děkujeme za pochopení.

10.8.2015
Webinář GEOBIBLINE

Ve středu 12. 8. 2015 se od 10:00 uskuteční webinář o efektivní práci s databází GEOBIBLINE. Více informací na https://www.natur.cuni.cz/geografie/knihovna/aktuality/webinar-k-databazi-geobibline.

30.7.2015
Přihlašování do ScienceDirect a Scopus (Shibboleth)

Upozorňujeme uživatele, že přihlašování do zdrojů ScienceDirect a Scopus přes Shibboleth může selhávat. Jedná se o zatím neznámou chybu, kterou společně s techniky firmy Elsevier (poskytovatel těchto zdrojů) řešíme. Chyba se projevuje neúspěšným přihlášením (uživatel je informován o chybě opensaml::FatalProfileException) a projevuje se pouze čas od času. Uživatele prosíme, aby v případě, že se jim přihlášení přes Shibboleth nezdařilo, použili některou z jiných metod vzdáleného přístupu.

15.7.2015
Školení nové platformy JCR

20.7. od 11:30 proběhne nové školení (webinář) platformy JCR. Na školení je možné se zaregistrovat na adrese https://thomsonscientific.webex.com/thomsonscientific/k2/j.php?MTID=t61112ff677a2a76c5b6b211d63330e10. Registraci je nutné provést nejpozději 5 minut před začátkem školení. Školení bude trvat cca hodinu a ukáže nové
metriky a funkce, i používání JCR.

30.6.2015
Přerušený přístup k Anopress

Dosavadní přístup MU ke zdroji Anopress, který byl hrazený z prostředků OP VK skončil 22.6.2015. V současné době připravuje Knihovna FSS podklady pro vyhlášení výběrového řízení na licenci novou. Pokud vše půjde bez problémů, přístup by měl být obnoven v polovině září a končit v červenci 2016.

Zájemcům o přístup do Anopress během letních prázdnin 2015 doporučujeme vyuzit služby Moravské zemské knihovny.

11.2.2015
Shibboleth - potvrzení údajů

Uživatelé, kteří používají vzdálený přístup ke elektronickým informačním zdrojům přímo přes technologii Shibboleth (https://ezdroje.muni.cz/vzdaleny_pristup/shibboleth.php), budou počínaje dnešním dnem při přístupu k těmto zdrojům vyzváni, aby potvrdili, že souhlasí s předávání některých osobních údajů poskytovatelům těchto zdrojů (jedná se například o informaci, na které studují fakultě apod.). Tento souhlas bude vyžadován pouze jedenkrát a to při prvním pokusu o přihlášení. Jedná se o plánovanou změnu v technologii Shibboleth. Uživatele laskavě prosíme, aby tomu věnovali chvilku své pozornosti.

5.2.2015
Webinář: JCR na platformě InCites

Přírodovědecká fakulta pořádá webinář o používání Journal Citation Reports na platformě InCities. Obsah webináře:

 • Používaní Journal Citation Reports na platformě InCites
 • Jak vyhledat Impakt Faktor a další ukazatele v Journal Citation Reports
 • Porovnávání časopisů

Datum: 3.3.2015
Čas: 10.00

Registrace: na této URL

Po registraci obdržíte odkaz na školení na Váš email. Stačí otevřít odkaz v stanovený čas v prohlížeči (doporučený Internet Explorer) a otevře se školení. Na připojení budete potřebovat počítač, internet a sluchátka.

 

6.1.2015
Předplatné ebrary končí

Ke dni 31. ledna 2015 skončí na MU předplatné kolekcí elektronických knih ebrary Academic Complete a ebrary Education. Tyto kolekce jsou již nyní nahrazeny novou obdobnou multioborovou kolekcí EBSCO ebook Academic Collection, která obsahuje více než 133 tisíc titulů elektronických knih a má s kolekcemi ebrary zhruba 50% překryv. Všechny tituly z kolekce EBSCO jsou plně integrovány do univerzitního vyhledávače http://discovery.muni.cz , takže discovery-služba umí v této kolekci vyhledávat nejen na urovni bibliografických záznamů, ale i plných textů (vyhledávat zadaný řetěz znaků v textech knih). Vyzkoušejte - těšíme se na Vaši zkušenost!

5.9.2014
Archiv Annual Reviews

MU zakoupila do trvalého vlastnictví přístup k elektronickému archivu Annual Reviews z let 1932-2012. Archiv zahrnuje všechny kolekce časopisů Annual Reviews:

 • Biomed/Life Sciences Collection,
 • Physical Sciences Collection,
 • Social Sciences Collection.

Více informací na Portálu EIZ-MU.

5.9.2014
JoVE - Journal of Visualized Experiments

Od 1. září 2014 mají uživatelé MU přístup k unikátnímu informačnímu zdroji - prvnímu světovému recenzovanému videočasopisu JoVE - Journal of Visualized Experiments, který obsahuje videozáznamy velmi ilustrativně natočených a odborně komentovaných postupů vědeckých experimentů z oblasti medicíny a přírodních věd.

Současný způsob práce v laboratořích a zejména výuka nových mladých vědců s přihlédnutím k environmentálním, humánním a ekonomickým aspektům neumožňuje vždy opakovaně pro demonstrační účely vykonat ukázku postupu experimentu. Proto je vhodné využívat již zpracované zaznamenané postupy experimentů. Akvizice JoVE tuto mezeru v informačním zabezpečení MU plně pokrývá.

5.9.2014
Tři nové medicínské informační zdroje

Díky podpoře projektu OP VaVpI MEDINFO (medinfo.ics.muni.cz) získali uživatelé z Lékařské fakulty MU od 1.9.2014 přístup ke třem novým špičkovým elektronickým informačním zdrojům:

MEDLINE Complete - kolekce více jak 2.500 plnotextových medicínských časopisů doplňujících bibliografický zdroj MEDLINE

SMART ImageBase - špičková průběžně doplňovaná kolekce profesionálních lékařských ilustrací a animací pokrývající 19 lékařských specializací (celkem více než 20.000 obrázků a přes 400 animací)

DynaMed - prestižní klinický informační zdroj pro medicínu založenou na důkazech, tzv. “evidence-based medicine” (EBM).

27.8.2014
Vypnutí S.F.X., služba LinkSource

K 15. 9. 2014 dojde k vypnutí služby S.F.X. Tuto službu plně nahradí služba LinkSource. Současně budou vypnuty služby, které byly na S.F.X. navázany, tj. Portál elektronických časopisů a Citation Linker. Původní Portál elektronických časopisů je nahrazen Portálem elektronických časopisů (A-to-Z), který je součástí služby Discovery.muni. Stejně tak služba Citation Linker je nahrazena službou Lokátor citací (opět součást Discovery.muni).

22.7.2014
Shibboleth u Springeru

Nakladatel Springer, poskytovatel odborných časopisů a knih (SpringerLINK a LCNS), nyní umožňuje vzdálený přístup přímo přes technologii Shibboleth - uživatel z MU se pomocí svého UČO a sekundárního hesla může hlásit přímo zde nebo přes stránky Springeru (vpravo nahoře přes Sign Up / Login -> Institutional / Athens Login -> ... find your institution (via Shibboleth) -> Masaryk University Central Library).

27.6.2014
Monitoring českých a slovenských médií

Od 21.6.2014 je pro uživatele opět zpřístupněna databáze Anopress zahrnující monitoring českých médií. Nově byla zakoupeba i databáze Mediasearch s monitoringem slovenských médií.

Obě databáze jsou zajištěny do června 2015. Bližší informace - Mgr. Pavel Sedláček, Katedra mediálních studií a žurnalistiky FSS MU.

10.2.2014
Taylor & Francis

Od 6.2.2014 do 5.brezna 2014 má Masarykova univerzita zřízený zkušební přístup k elektronickým časopisům z vydavatelství Taylor and Francis.

Jde celkem o více jak 1500 časopisů ze všech vědních oborů pěstovaných na MU (přírodni vědy, medicína, computer science, právo, vzdělaváni, ekonomie, společenské a sociální vědy, sport).

Podrobnější informace a přístupová URL najdete na
http://ezdroje.muni.cz/prehled/zdroj.php?lang=cs&id=318

Vyzkoušejte si prosím uvedený informační zdroj, oceníme vaši zpětnou vazbu. 

7.2.2014
EDS - nová služba vyhledávání v EIZ

Masarykova univerzita nabízí novou službu pro vyhledávání v elektronických informačních zdrojích: EDS (EBSCO Discovery Service). Služba EDS je dostupná na adrese http://discovery.muni.cz/. Služba pracuje na principu prohledávání centrálního indexu (podobně jako internetové prohlížeče), který zahrnuje fulltexty i metadata téměř všech elektronických informačních zdrojů a databází, ke kterým má Masarykova univerzita přístup. Ve srovnání s doposud nasazovanou službou Metalib, je služba EDS výrazně rychlejší e efektivnější. Samozřejmostí je napojení výsledků hledání na plné texty (LinkSource) a řada dalších funkcí. Více informací o službě naleznete zde na Portále EIZ.

Služby Metalib a S.F.X. budou po určitou dobu ještě v provozu, ale postupně bude docházet k jejich útlumu a následně budou ukončeny.

16.12.2013
Nové kolekce od JSTOR

Od 16.12.2013 přibyly další dvě kolekce JSTOR, ke kterým má MU přístup - Arts&Science 5 a 8.

Celkem tak má MU v současnosti přístup v rámci JSTOR k následujícím kolekcím:

 • Arts and Science I Collection
 • Arts and Science II Collection
 • Arts and Science III Collection
 • Arts and Science IV Collection
 • Arts and Science V Collection
 • Arts and Science VIII Collection
 • Business II
 • Biological Sciences (tato je přístupná pouze z počítačů Přírodovědecké fakulty MU)

Podrobněji viz http://ezdroje.muni.cz/prehled/zdroj.php?lang=cs&id=34

18.7.2013
Omezená dostupnost databází Elsevieru

V sobotu 20.7. mohou nedostupné nebo dostupné jen omezeně databáze firmy Elsevier (SCOPUS a ScienceDirect). Důvodem je pravidelná údržba.

27.6.2013
NATURE

Od 24. června 2013 mají vědci a další uživatelé z Masarykovy univerzity přístup ke 41 vybraným špičkovým časopisům z vydavatelství NPG - Nature Publishing Group. Kromě "vlajkového" časopisu Nature máme přístup k plným textům v elektronické podobě dalších 40 specializovaných časopisů z oblasti biomedicíny, lékařství a přírodních věd vybraných vědci z Lékařské a Přírodovědecké fakulty MU. Přístup k časopisům je zakoupen z prostředků projektů NATURA a MEDINFO operačního programu OP VaVpI, a to nejméně do konce roku 2017.

18.6.2013
Zdroj ANOPRESS opět přístupný

Od 18.6.2013 je opět uživatelům MU dostupná alektronické databáze Anopress.

Při práci s tímto zdrojem mějte prosím na paměti, že zakoupená licence pro MU je omezena na určitý počet stažených či v prohlížeči na obrazovce zobrazených plných textů članků (10.000 článků za měsíc pro celou MU). Prosíme o střídmé rozumné využívání (nezobrazovat/nestahovat stovky či tisíce článků), jinak zablokujete zdroj pro sebe i vaše kolegy.

21.2.2013
Ebrary - osobní účet

Tento týden došlo ve zdroji ebrary u osobních účtů k přechodu na jednotné univerzitní přihlašování přes systém Shibboleth (na přihlášení je třeba použít univerzitní UČO a sekundární heslo). Uživatelé, kteří již svůj stávající účet mají, mohou požádat o jeho migraci na účet shibbolethový. Postup je následující:

 1. přihlaste se (Sign In) na osobní účet u ebrary přes Shibboleth (UČO a sekundární heslo)
 2. dole na stránce zvolte odkaz Technical support
 3. vyplňte formulář
  • povinná pole jméno, příjmení a e-mail
  • jako User type zvolte "Library user"
  • do pole Subject zadejte text "Bookshelf migration request"
  • do pole Describe details uveďte text v přibližně následujícím znění:
   "Please migrate my old account to the Shibboleth one. Here are my old account details:
   User name: <vaše uživatelské jméno použité u původního účtu>
   User email: <váš e-mail, pod kterým jste si původní účet registrovali>
   Institution: Masaryk University, Brno, Czech Republic"
  • pokud si vaše původní uživatelské jméno nepamatujete, pak tuto skutečnost uveďte (např. "I do not know my user name" nebo podobně).
 4. odešlete vyplněný formulář tlačítkem Submit...
 5. technické oddělení by mělo během do dvou pracovních dnů zareagovat a účet převést

V případě potíží se obracejte na naše oddělení: Kontakt

11.1.2013
Medicínské zdroje z projektu OP VaVpI

Od 1.1.2013 ma MU zajištěn na 7 let přístup ke špičkovým vědeckým elektronickým informačním zdrojům z oblasti medicíny a zdravotnictví z projektu OP VaVpI MEDINFO. Jedná se o kolekci 9 následujících informačních zdrojů:

Projekt MEDINFO zajišťuje výše uvedené informační zdroje nejen pro Masarykovu univerzitu, ale i pro další vybrané vysoké školy a zdravotnická zařízení, jako např. Univerzitu Palackého v Olomouci, Ostravskou univerzitu v Ostravě, Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně (Mezinárodní centrum klinického výzkumu) aj.

19.12.2012
Přihlašování do ebrary - aktualizace

Po několik naúspěšných pokusech se nám zatím nepodařilo nastavit ebrary tak, aby bylo možné využít přihlašování přes UČO a sekundární heslo. Vše bohužel vázna na straně producenta. Prozatím tedy stále bude k dispozici výchozí přihlašování (chcete-li se přihlásit poprvé, musíte si zřídit nový účet). Za všechny potíže se omlouváme.

 

29.11.2012
Přihlašování do ebrary

Přihlašování do ebrary momentálně není funkční - chyba je pravděpodobně na straně ebrary a celou situaci s nimi již řešíme. Uživatele prosíme o pochopení a trpělivost.

14.11.2012
Hledání elektronických knih

Na adrese http://sfx.muni.cz/sfxlcl3/azbook/MUNI byl spuštěn portál pro vyhledávání elektornických knih dostupných uživatelům na Masarykově univerzitě.

3.9.2012
ebrary Academic Complete

Od 1.9.2012 má MU opět zakoupený přístup do unikátního informačního zdroje ebrary Academic Complete, který nabízí více než 77 000 odborných knih v elektronické podobě. Tématicky jsou pokryty všechny obory pěstované na MU. Systém je velmi propracovaný a nabízí širokou škáu finkci a možností. Více informací viz odkaz výše..

20.8.2012
Zabezpeční VPN prolomeno

Nedávno došlo k prolomení zabezpečovacího mechanismu, který používá VPN MU - přesněji byla nalezena chyba v autentizačním protokolu MS-CHAPv2. Nedoporučujeme prot VPN nadále používat. Současná VPN by měla být brzy nahrazena novou technologií (OpenVPN). O jejím nasazení budeme informovat. Další informace naleznete zde na Portálu EIZ nebo na stránkách http://vpn.muni.cz/.

29.5.2012
Časopisy Taylor & Francis

Uživatelé z MU mají k dispozici zkušební přístup do multioborového zdroje Taylor & Francis. Více informací zde na Portále EIZ.

25.5.2012
Noviny z celého světa online

do 28.6.2012 si mohou uživatelé MU vyzkoušet bezplatně službu Library DisplayPress, která nabízí plné texty cca 1700 titulů novin a časopisů z 92 (z ČR je tam např. Mladá fronta DNES).

Po skončení zkušebního přístupu bude FF MU vážně uvažovat o placeném přístupu. V případě zájmů z jiných fakult (podložených finančním zajištěním) lze přístup rozšířit i na další fakulty.

14.5.2012
Book Citation Index - zkušební přístup

V období 14.5.-30.6.2012 má MU otevřen bezplatný zkušební přístup k nové citační databázi firmy Thomson Reuters - Book Citation Index. Více informací zde.

16.3.2012
eBooks (EBSCO)

MU získala zkušební přístup do databáze elektronických knih firmy EBSCO (přístup končí 24. 4. 2012). Jedná o multioborovou databázi, kterou lze prohlíže běžným způsobem online, ale zároveň je možné si celou knihu i vypůjčit a následně ji studovat offline (i v mobilních zařízeních typu iPad apod.). Bližší informace nalezenete zde na Portálu EIZ.

9.3.2012
Víkendová odstávka služeb Metalib a SFX

Služby Metalib a SFX mohou být během tohoto víkendu nedostupné - výpadek by neměl překročit 3 hodiny. Důvodem je provádění testů pro podezření z napadení serverů. Uživatelům se omlouváme.

6.3.2012
Metalib - omezený provoz

Během dnešního dne se neznámému útočníkovi podařilo úspěšně napadnout server Metalib. Po omezenou dobu (než se podaří migrace na nenapadený stroj) poběží služby Metalib a SFX v částečně omezeném režimu - zejména nebudou fungovat služby spojené se zasíláním e-mailů. Všem uživatelům se tímto omlouváme.

21.2.2012
Anopress - přístup omezen

Přístup ke zdroji Anopress je v součanosti omezen - důvodem je opakované hromadné stahování článků, které plně vyčerpává limity nastavené pro Masarykovu univerzitu. Uživatele prosíme, aby nestahovali hromadně články z tohoto (ani jiného) zdroje, výsledkem je zablokování zdroje pro celou MU.

Na vyřešení problému intenizivně pracujeme a zdroj se pokusíme plně zpřístupnit co nejdříve.

24.10.2011
EBSCO ebooks

Do 11.11.2011 má MU k dispozici bezplatný testovací přístup k vybraným kolekcím ebooks od EBSCO. Můžete si sami vyzkoušet, jak se s ebooks pracuje, jak se půjčují ebooks, apod. Více informací na http://ezdroje.muni.cz/prehled/zdroj.php?lang=cs&id=328

11.10.2011
Migrace služby Metalib

V následujících cca 6 dnech bude probíhat migrace služby Metalib na nový server. V této souvislosti může dojít k omezení funkčnosti celého Metalibu a občasným výpadkům. Za tyto nepříjmenosti se omlouváme a děkujeme za pochopení.

7.9.2011
Primo - testovací provoz

V rámci testovacího zkušebního přístupu má MU zpřístupněn až do 31.10.2011 další silný nástroj pro prohledávání elektronických informačních zdrojů - tímto nástrojem je Primo firmy ExLibris. Jedná se o konkurenční produkt k nástroji firmy EBSCO (EDS).

Primo je nastaveno na prohledávání zdrojů dostupných na MU a to včetně plných textů.

Oba nástroje, jak Primo tak EDS, nyní můžete přímo porovnávat - pro usnadnění je možné dotazy vkládat přímo z předpřipravených formulářů na hlavní stránce Portálu EIZ.

23.6.2011
EBSCO Discovery Service

V rámci testovacího zkušebního přístupu má MU zpřístupněn až do 31.10.2011 nový mocný nástroj pro vyhledávání elektronických informačních zdrojů na MU i ve světě: EDS - EBSCO Discovery Service. V porovnání s metavyhledávacími nástroji typu Metalib nabízí tento nástroj širší možnosti a podstatně rychlejší vyhledávání. V testovacím EDS-MU jsou nastaveny elektronické informačni zdroje, které má MU předplaceny, takže jej lze využít přímo pro vyhledávání elektronických dokumentů dostupných na MU.

Přístup k nástroji EDS je v rámci standardního zdroje EBSCO na http://search.ebscohost.com/, kde zvolite ikonu/odkaz Ebsco Discovery Service.

7.4.2011
Vyzkoušejte v dubnu 2011

Od 1. dubna 2011 získala MU na omezenou dobu zkušební přístup k řadě zajímavých plnotextových informačních zdrojů:

Vyzkoušejte si uvedené zdroje a pošlete nám své zkušenosti ohledně přínosu a využitelnosti informačních zdrojů pro výzkum a výuku na MU.

11.3.2011
Prodloužení zkušební verze bX

S dodavatelem služby bX bylo dohodnuto prodloužení zkušebního období, po které mohou uživatelé na MU tuto službu používat. Služba tedy bude nyní k dispozici do konce května tohoto roku. Více o službě v předchozí aktualitě.

7.3.2011
Zkušební verze služby bX

V rámci SFX byla aktivována služba bX. Služba doporučuje k vyhledávaným časopisům, knihám a článkům podobné objekty, které v daném kontextu vyhledávali jiní uživatelé. V podstatě se jedná o doporučení typu: "Uživatelé, kteří hledali tetu knihu, hledali také knihy následující." Služba je podobná tomu, co lze vidět na internetových obchodech při nákupu zboží ("uživatel, který si koupil tento produkt, si koupil i produkty následující...").

Službu bX máme na MU aktivovánu pouze ve zkušební verzi (trial) a to do konce března.

Pro test služby bX můžete zkusit například některý z časopisů z Portálu el. časopisů nebo například tento odkaz: http://sfx.muni.cz/sfxlcl3?isbn=978-0-02-865887-2

2.12.2010
ScienceDirect a Scopus přes Shibboleth

K elektronickým informačním zdrojům dostupným z mimouniverzitních počítačů pomocí technologie Shibboleth přibyla kolekce e-časopisů ScienceDirect od vydavatelství Elsevier a citační/abstraktová databáze Scopus od stejného vydavatelství.

Pro vzdálený přístup (např. z domacího počítače) přes Shibboleth není třeba nastavovat webový prohlížeč ani instalovat na počítači žádné klientské programy, jak je tomu v případě přístupu pomocí jiných technologií. Stačí kliknout v záznamu daného zdroje na Portálu EIZ-MU na odkaz Vzdálený přístup: Shibboleth a do zobrazeného přihlašovacího formuláře zadat své UČO (univerzitní číslo osoby) a sekundární heslo do IS MU.

V současné době jsou dostupné přes Shibboleth již tyto informační zdroje:

Shibboletizace dalších informačních zdrojů se připravuje.

1.10.2010
50.000 elektronických knih na MU

Od 1. října 2010 získala Masarykova univerzita online přístup do kolekce 50 tisíc odborných elektronických knih ze všech vědních oborů od společnosti ebrary.

Všechny knihy jsou k dispozici v kompletní fulltextové podobě, tj. včetně rejstříků a bibliografií a příloh. Ebrary nabízí jednoduchý vyhledávací systém, který umožňuje rychle se dostat k těm knihám, které potřebujete (podle názvu, jména autora, tématu atd.). Uživatelé jsou oprávněni kopírovat či tisknout části textu, barevně označovat části textu a psát vlastní poznámky.

Pro více informací viz http://library.muni.cz/ezdroje/prehled/zdroj.php?lang=cs&id=294

 

15.9.2010
SFX v databázi PubMed

V databázi PubMed byla aktivována služba S.F.X. Při vyhledávání článků je nyní možné jedním kliknutím na tlačítko  zjistit dostupnost plného textu na Masarykově univerzitě. Tlačítko lze nalézt v pravém horním rohu u informací o vyhledaném článku.

Pro aktivaci služby je nutné přistupovat do databáze PubMed z odkazů umístěných zde na Portále (přímo můžete využít i tento odkaz). Pro správné fungování služby musíte být v síti MU nebo si nastavit Vzdálený přístup.

31.5.2010
Výpadek Metalibu a S.F.X.

Minulý týden došlo k hardwarové poruše serveru, na kterém jsou provozovány služby Metalib a S.F.X. Služby běží momentálně na záložním stroji a budou přesunuty na nový server. Vzhledem ke komplikovanosti přesunu může v několik následujících dnech docházet k delším výpadkům obou služeb. Prosím uživatele o trpělivost a omluvu. Situaci se pokoušíme řešit, přesun na nový server by měl být proveden v průběhu tohoto týdne.

29.4.2010
Vzdálený přístup přes Shibboleth

Od 29.4.2010 mají uživatelé MU novou jednoduchou možnost, jak přístupovat z mimouniverzitních počítačů k některým licencovaným elektronickým informačním zdrojům.

První elektronické informační zdroje (zatím Web of Science a EBSCO) umožnily uživatelům MU vzdálený přístup přes technologii Shibboleth. Pokud uživatel přistupuje k informačnímu zdroji z mimouniverzitního počítače (např. z domova) přes Shibboleth, nemusí nastavovat/používat žádnou z dosavadních technologií pro vzdálený přístup (vpn, proxy). Kliknutím na odkaz nebo ikonu Shibboleth u zvoleného zdroje je uživatel přesměrován na autentizační stránku MU, kde se přihlásí svým UČO a sekundárním heslem do IS MU. V případě úspěšného přihlášení je uživateli automaticky umožněn přístup k informačnímu zdroji.

Nabídka informačních zdrojů, které umožní vzdálený přístup přes Shibboleth, se bude postupně rozšiřovat.

Zájemce, kteří by se chtěli dozvědět více informací o technologii Shibboleth, odkazujeme na článek ve Zpravodaji ÚVT MU, případně na stránky České akademické federace identit eduId.cz.

21.4.2010
Seminář WoK

Seminář o informačním zdroji Web of Knowledge (resp. Web of Science) pro uživatele z MU se koná v pátek 30. dubna 2010 v době 13:00 - 15:00 na Filozofické fakultě MU, Arna Nováka 1, v učebně C15 (tzv. "žlutá učebna").

Program:

 • Novinky na platformě WoK 4
 • Připravovaná platforma WoK 5
 • Research ID a Webservices
 • InCites a nástroje pro hodnocení vědy.

Přednášet bude (česky) pan David Horký, zástupce producenta WoK, firmy Thomson Reuters.

Zájemci o účast registrujte se prosím na buresova@knav.cz

 

23.2.2010
RefWorks - vyzkoušení

Až do 30.5.2010 si mohou všichni zájemci z MU (zaměstnanci i studenti) vyzkoušet bezplatně webový systém RefWorks pro osobní zprávu citací a dalších odborných informací. Postup je následující:

 1. na adrese http://www.refworks.com/refworks zadejte Group Code "RefWorksCZ"
 2. vytvořte si svou osobní databázi - klikněte na odkaz "Sign for an individual account" vlevo a zadejte své údaje včetně své pracovní e-mailové adresy

Tím je Vaše databáze připravena a můžete ji začít používat:

 • importovat a spravovat citace - z online časopisů, knih, katalogů knihoven, WWW, RSS kanálů a mnoha dalších zdrojů
 • sdílet informace z Vaší databáze s kolegy a uživateli webu pomocí funkce RefShare
 • vytvářet bibliografické seznamy pro své články, přednášky nebo diplomové práce

Další informace a návody:

 

5.2.2010
INFOZ a EIZ MU 2010

V rámci programu INFOZ - "Informační zdroje pro výzkum" se Masarykova univerzita zapojila do 14 konsorciálních projektů na zajištění elektronických informačních zdrojů na období 2010-2012. Díky grantové podpoře z těchto projektů máme zajištěno přes 50 špičkových informačních zdrojů z různých vědních oblastí. Více informací se lze dočíst v článku INFOZ a elektronické informační zdroje pro MU v roce 2010 v únorovém Zpravodaji ÚVT MU.

5.2.2010
Global Health

Na základě potřeb organizace "Lékaři bez hranic" v souvislosti se zemětřesením na Haiti uvolnilo CABI databázi Global Health k bezplatnému využívání na celý měsíc únor 2010. Díky této službě je možné dostat se k článkům a zprávám například Světové zdravotnické organizace (World Health Organization) týkajících se podobných neštěstí způsobených zemětřesením (Pakistán, Bam v Iránu nebo Wenchuan v Číně).

Aktuální (únorové) číslo "Global Health Newsletter" je věnováno humanitární krizi na Haiti. Toto vydání je zaměřeno na reakci veřejného zdravotnictví na živelné katastrofy včetně prevence a řešení následků.

Pokud chcete být pravidelně (1x měsíčně) informováni o novinkách ve výzkumu a aktuální situaci v sektoru veřejného zdravotnictví, přihlaste se k odběru "Global Health e-newsletter" (http://cabiblog.typepad.com/globalhealth/subscribe.html)

12.1.2010
Nové kolekce JSTOR

Od počátku roku 2010 má MU rozšířen přístup do dalších kolekcí JSTOR. Aktuálně máme přístup do kolekci:

 • Arts & Science I
 • Arts & Science II
 • Arts & Science III
 • Arts & Science IV
 • Business II

Přístup k plným textům časopisů z výše uvedených kolekcí je pro celou MU.

8.9.2009
Oxford Journals - STM
Od počátku září do konce roku 2009 získala MU přístup k plným textům vědeckých a odborných recenzovaných časopisů z nakladatelství Oxford Journals Online z oblastí "medicine", "life sciences", "mathematics and physical sciences". Přístup je z celé MU.
3.7.2009
Karger

MU získala do konce roku 2009 přístup k plným textům 80 medicínských časopisů z nakladatelství Karger AG, s retrospektivou do roku 1998. Více informací viz Karger Online Journals Current.

3.7.2009
INFOZ

Dne 1.7.2009 vyhlásilo MŠMT ČR veřejnou soutež INFOZ - Informační zdroje pro výzkum na podávání projektů na podporu nákupu elektronických informačních zdrojů pro výzkum na období 2010-2011. Uzávěrka pro podávání projektů je 6. srpna 2009. Bližší informace jsou k dispozici na stránkách INFOZ-MŠMT.

Knihovnicko-informační centrum MU a fakultní ústřední knihovny připravují účast Masarykovy univerzity v řadě konsorciálních projektů, ať již na multioborové zdroje (ScienceDirect, Springelink, Wiley, Web of Knowledge, Scopus) nebo oborově zaměřené zdroje.

Program INFOZ vyžaduje spoluúčast ne financování nákupu EIZ ve výši 25%.

11.2.2009
Časopisy Wiley+Blackwell
Od počátku února 2009 získala MU přístup k dalšímu velmi významnému informačnímu zdroji pro vědu a výzkum - plným textům 1480 časopisů z nakladatelství Wiley a Blackwell v rámci služby Wiley-InterScience. Jde o recenzované časopisy prakticky ze všech vědních oborů - medicína, přírodní vědy, společenské vědy, vzdělávání, ekonomie, právo, informatika aj. Další informace zde.
29.1.2009
SCOPUS
Od 28. ledna 2009 je pro užvatele MU otevřen přístup do citační databáze Scopus od společnosti Elsevier. Vedle databáze Web of Science tak získávají naši uživatelé další mocný nástroj pro vyhledávání aktuálních vědeckých informací ze všech oblastí a pro měření kvality vědeckých výstupů. 
7.1.2009
Časopisy Elsevier
Od 1. ledna 2009 má MU přístup k plným textům naprosté většiny časopisů Elsevier v databázi Science Direct! Jde o cca 1800 časopiseckých titulů zařazených do tzv. Freedom Collection. Bližší informace zde.
5.1.2009
ISI Proceedings
Od prosince 2008 je uživatelům MU dostupná v rámci zdroje Web of Science i databáze ISI Proceedings (pod označením Conference Proceedings Citation Index - viz přehled citačních databází v dolní části úvodní obrazovky Web of Science). Obsahuje informace (včetně citačních údajů) o článcích ze sborníků nejvýznamnějších konferencí, sympozií, seminářů, kolokvií a workshopů z širokého spektra vědních oborů. 
15.12.2008
Jak s EIZ po 31.12.2008?

K 31. 12. 2008 končí financování většiny elektronických informačních zdrojů (EIZ) z grantových prostředků programu "1N" Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Na podporu nákupu EIZ v dalších letech hodlá MŠMT vypsat nový program s názvem INFOZ, dosud se tak však nestalo.

Podle sdělení MŠMT ČR však budou nejdůležitější zdroje z programu 1N (např. plné texty periodik vydavatelství Elsevier, Wiley a Springer, databáze Web of Science, SciFinder a CrossFire) po přechodnou dobu (tj. do doby, než bude zahájen nový program INFOZ) financovány přímo z prostředků MŠMT, a jejich přístupnost bude od 1. 1. 2009 zajištěna.

Přesný výčet takto financovaných zdrojů bude znám až v lednu 2009.

8.12.2008
CSA Illustrata: Natural Sciences

MU získala přístup do unikátní databáze CSA Illustrata: Natural Sciences obsahující obrázky, grafy, tabulky, schémata a další grafické materiály z odborných článků z více jak 2000 recenzovaných přírodovědných časopisů.

Přístup je zajištěn zatím do 30.11.2009. 

1.12.2008
ProQuest Central zakoupen
Na základě pozitivních ohlasů z 2 měsíčního free-trial zakoupilo Knihovnicko-informační centrum MU upgrade zdroje ProQuest 5000 na rozsáhlejší zdroj ProQuest Central. Tento zdroj je dostupný všem uživatelům MU.
10.11.2008
Literární databáze

V rámci mega-zdroje EBSCO je pro uživatele MU zpřístupněno několik nových databází formou bezplatného zkušebního přístupu na dobu 2-3 měsíců. Aktuálně se jedná o tyto databáze:

 • Education Research Complete
  plnotextová databáze z oblasti vzdělávání.
  Přístup pro MU: 1.10.2008 - 30.11.2008
 • Ebsco Literary Reference Center
  nejobsáhlejší světová literární databáze.
  Přístup pro MU: 22.10.2008 - 20.1.2009
 • MLA International Bibliography
  bibliografická databáze článků, knih i disertací v oblasti moderních jazyků, literatury, kritiky, folklóru, dramatického umění a lingvistiky.
  Přístup pro MU: 22.10.2008 - 21.12.2008

Všechny databáze jsou dostupné přes databází EBSCO. 
Vyzkoušejte si tyto bohaté informační zdroje a dejte nám vědět vaše postřehy a zkušenosti!

 

1.10.2008
ProQuest Central

Od 1.10.2008 do 1.12.2008 mají uživatelé MU k dispozici bezplatný zkušební přístup do nejrozsáhlejšího světového informačního zdroje - ProQuest Central.

Přístup je přes databází ProQuest 5000, kterou Masarykova univerzita standardně předplácí (po vstupu do ProQuest 5000 se zobrazí rozšířena nabídka databází, včetně samotného zdroje ProQuest Central).

ProQuest Central je momentálně nejrozsáhlejší plnotextovou databází na světě a obsahuje (navíc k tomu, co je již obsaženo v ProQuest 5000):

 • přes 13 000 časopisů, z toho přes 8000 s plnými texty
   ze 160 disciplin (společenské vědy, přírodní vědy, ekonomie, právo, medicína, technologie, ... )
 •  plné texty 30 000 disertačních prací
 •  téměř 45 000 profilů firem (Hoover's) 
 •  aktualizované profily 3600 průmyslových odvětví (Snapshots) 
 •  přes 400 titulů novin

Stručné informace o ProQuest Central naleznete v letáku http://www.aip.cz/download/20080730_PQCentral_letak_CZ.pdf, detailnější informace vč. odkazů na popisy jednotlivých komponent naleznete na adrese http://www.aip.cz/produkt.php?produkt=3582.

Další zajímavé informace naleznete v prezentaci na adrese
http://www.aip.cz/download/20080730_PQCentral_CZ.ppt

Zdroj si vyzkoušejte a vaše zkušenosti sdělte knihovníkům vaší centrální fakultní knihovny nebo na náš e-mail uvedený dole na stránce. Vaše postřehy budou pro nás důležitým vodítkem při posuzování, zda má smysl daný zdroj pro MU nakupovat či nikoliv.

25.9.2008
Factiva
Do konce roku 2008 byl z úspor grantu 1N zakoupen přístup do databáze FACTIVA. Využijte tento bohatý zdroj fulltextových informací z oblasti obchodu a ekonomiky.
14.2.2008
Seminář ScienceDirect

Zveme zaměstnance a studenty MU na "Prezentaci a školení databáze ScienceDirect (Elsevier)",

které se bude konat ve čtvrtek 6. března 2008 od 10:00 ve velké posluchárně LF MU na Komenského náměstí 2. Přednášet bude Lucie Vavříková z firmy Elsevier, B.V.

Program:

 • seznámení s databází, obsahové zaměření
 • novinky v databázi, specifika, tipy na vyhledávání
 • uživatelské rozhraní a efektivní vyhledávání v databázi
 • diskuse.

Konec předpokládaný nejpozději ve 12:00.

22.1.2008
Seminář WoS

Od 27. ledna 2008 se změná uživatelské rozhraní citační databáze Web of Science (WoS). K seznámení s novým rozhraním a jeho možnostmi budou uspořádány dva semináře, na které zveme všechny zájemce z MU:

 • 1. Seminář v Praze 18.2.2008
  se bude týkat dvou věcí: 
   - dopolední (od 9 hod.) se bude zabývat novým rozhraním WoS
   - odpolední část bude zaměřena na informace o chemických indexech a databázích.
  Místo konání: budova AV ČR, Národní třída 3, Praha (zasedací místnosti č. 205 a 206 - II.patro).
  Kapacita místností je omezena, proto je nutné se na seminář přihlásit - a to pokud možno co nejrychleji - účast bude možná pouze pro prvnich 100 přihlášených. Registraci lze provést e-mailem na adresu knavcr@knav.cz a to nejpozději do 8.2.2008 (uveďte část semináře, které se chcete zúčastnit).

 • 2. Seminář na MU Brno 22.2.2008
  se bude týkat jen nového rozhraní WoS, nikoliv již chemických indexů.
  Místo konání: od 9:00 v zasedací místnosti ÚVT MU, Botanická 68a, suterén bloku C. Doba trvání max 1,5 hod.
  Kapacita mistnosti je cca jen 35-40 osob, zájemci hlaste se prosím emailem na eiz@muni.cz (abychom v případě většího zájmu mohli zvážit větší posluchárnu).

Oba semináře přednese pan David Horký z Thomson Scientific (producent databáze WoS).

15.1.2008
Encyclopedia of Social Science

FSS MU zakoupila celouniverzitní licenci na elektronickou knihu "International Encyclopedia of the Social Sciences" [Macmillan].

Přístup ke knize je možný buď přes kolekci Gale e-books http://library.muni.cz/ezdroje/zdroj.php?lang=cs&id=26

nebo

přímo přes URL http://find.galegroup.com/gvrl/infomark.do?type=aboutBook&prodId=GVRL&eisbn=0028661176&version=1.0&userGroupName=masaryk&source=gale

 

6.12.2007
SAFARI Tech Books Online

Fakulta informatiky zakoupila a zpřístupnila pro celou MU kolekci elektronických knih z oblasti výpočetní techniky a programování - SAFARI Tech Books Online. Do interní knihovničky SAFARI-FI bude postupně zařazeno cca 50 knih (vybraných z celkové nabídky 5000 titulů od 20 předních světových vydavatelů počítačové literatury), ktere mohou být postupně obměňovány (podle zájmu a požadavků uživatelů z FI).

Více informací a přístupové URL naleznete viz http://library.muni.cz/ezdroje/zdroj.php?lang=cs&id=190

26.11.2007
Rozšíření JSTOR

V rámci zdroje JSTOR získala MU přístup k další kolekci časopisů. Kromě původní kolekce "Arts and Science I collection" (seznam 119 časopiseckých titulů v této kolekci je k dispozici na http://www.jstor.org/about/asI.list.html) mají naši uživatele nově přístup i ke kolekci Business II (celkem 50 časopiseckých titulů, viz http://www.jstor.org/about/busii.list.html).

Kolekci Business II hradí ESF MU a je přístupná pro uživatele z celé MU.

9.11.2007
Podpora RSS
Do portálu elektronických informačních zdrojů byla přidána podpora technologie RSS (verze 2.0). Pomocí ní nyní můžete pohodlně sledovat změny v elektronických zdrojích MU (nové zdroje a aktualizace zdrojů) a nové aktuality. RSS kanál portálu EIZ si můžete do vaší čtečky přidat kliknutím na ikonu RSS 2.0.
6.6.2007
EndNote Web

Uživatelé MU mají možnost zdarma využívat webovou aplikaci EndNote Web pro správu osobních bibliografických a webových referencí od firmy Thomson (producent databáze Web of Science). Aplikace EndNote Web je sdružena s citační databází Web of Science, ale dá se využívat i nezávisle na ni. Pro získání přístupu je třeba se zaregistrovat na stránce http://www.myendnoteweb.com (tlačítko Sign Up na horním řádku). Tutoriál k aplikaci EndNote Web je k dispozici na http://scientific.thomson.com/support/recorded-training/endnoteweb/

Při práci s Web of Science lze ukládat odkazy na vyhledané webové zdroje do svého EndNote Managera přes tlačítka Save to EndNote. 

 

18.5.2007
BioOne2
Do 16.6.2007 mají uživatelé z celé MU zkušební bezplatný přístup ke kolekci 29 fulltextových časopisů z oblasti bioscience, označené jako BioOne2.
10.5.2007
EZB-MU
Jako součást portálu EIZ-MU byla na adrese http://library.muni.cz/ecasopisy/ vytvořena knihovna elektronických časopisů MU. Tato knihovna umožňuje přístup z jednoho místa ke všem elektronickým časopisům dostupným uživatelům Masarykovy univerzity. Celkem je pro MU dostupných více jak 20 000 časopiseckých titulů ze všech vědních oborů od mnoha světových nakladatelů a odborných společností.
18.1.2007
Wiley - přírůstky

Od začátku roku 2007 byla kolekce časopisů Wiley, dostupná uživatelům MU, rozšířena o následující tituly:

 • Bauphysik 
 • Bautechnik
 • Biochemistry and Molecular Biology Education
 • Cell Biochemistry and Function
 • Cytometry (A+B)
 • Heteroatom Chemistry
 • Journal of Applied Toxicology
 • Stress and Health

 Navíc, na roční bezplatné vyzkoušení (do konce roku 2007), byly zpřístupněny ještě i tyto časopisy:

 • Contrast Media & Molecular Imaging
 • Evidence-Based Child Health: A Cochrane
 • Journal of Hospital Medicine
 • Laser Physics Review
 • Systems Research & Behavioral Science
 • IEEJ Transactions on Electrical and Electronic
 • Chemistry - An Asian Journal
16.1.2007
Blackwell Synergy

Uživatelé MU mají opět přístup k 850 časopiseckým titulům z nakladatelství Blackwell - především z oblasti medicíny, přírodních věd, sociálních a společenských věd a dalších, viz http://library.muni.cz/ezdroje/zdroj.php?lang=cs&id=68

MU v současnosti vyjednává nákup Blackwell Synergy na období let 2007-2009. Do uzavření licenční smlouvy je zdroj dostupný všem uživatelům z MU formou zkušebního volného přístupu. 

2.1.2007
WoK - retrospektiva
U klíčové vědecké citační databáze WoS - Web of Science (někdy bývá označována též jako WoK - Web of Knowledge) byla rozšířena retrospektiva na více jak 60 let! Uživatelům z MU jsou nyní v rámci WoS dostupná data zpětně až do roku 1945 (původní retrospektiva byla jen do roku 1980).
22.12.2006
Gale-přírůstky

Do virtuální kolekce elektronických knih MU Gale Virtual Reference Library byly zakoupeny nové knihy:

 • IT-Enabled Strategic Management: Increasing Returns for the Organization
 • Information Communication Technologies and Emerging Business Strategies
 • Advances in Electronic Marketing
 • Business Applications and Computational Intelligence
 • Encyclopedia of Measurement and Statistics
 • Extremist Groups: Information for Students
 • Encyclopedia of Human Development

 

Od ledna 2007 k nim přibude ještě:

 • Handbook of 21st Century Sociology
9.11.2006
RefWorks - školení

RefWorks je webový systém pro správu osobních bibliografických záznamů. Představení tohoto systému pro zájemce z MU  bude konat v pondělí 13.11. od 11:00 ve Velkém kongresovém sale LF MU, Komenského nám. 2. Pro zájemce z MU je vstup volný.

V době od 9.11.-8.12.2006 je pro MU otevřen měsiční bezplatný testovací přístup k službě RefWorks. Přístup je možný ze všech počítačů v počítačové síti MU. 

3.10.2006
Týden knihoven

V rámci Týdne knihoven 2.-8.10.2006 byly uživatelům MU otevřeny přístupy k některým zajímavým elektronickým zdrojům: LibraryPressDisplay, Česká tisková kancelář, Anopress IT

25.4.2006
Nový portál EIZ

Dne 26.4.2006 byl zprovozněn pro uživatele MU nový portál EIZ na adrese http://library.muni.cz/ezdroje/. Původní seznam zdrojů na adrese http://library.muni.cz/e_zdroje.html již není dostupný.

Nový portál nabízí možnosti procházet seznamy licencovaných informačních zdrojů MU podle různých kritérií a zprostředkovávat na jednom místě přístup i k jiným typů zdrojů (volně dostupné zdroje, informační portály a free-trial testovací přístupy).