Vyhledávání v elektronických zdrojích MU

Alternativní možnosti vyhledávání

Jednotlivé zdroje

Kromě služby discovery.muni je možné prohledávat jednotlivé informační zdroje: připojit se ke zdroji, jehož web obvykle nabízí i vyhledávací formulář. Nevýhodou je prohledávání právě jen jednoho zdroje a to, že weby jednotlivých zdrojů se velmi liší. Výhodou naopak to, že daný zdroj je specializovaný a může nabízet řadu dalších funkcí souvisejících s obsahem zdroje, které obecný vyhledávač nabídnout nemůže (například přesné oborové předmětné třídění).

Google Scholar

K hledání je možné využít i službu Google Scholar. Google Scholar pracuje na podobném principu jako discovery.muni. Služba Google Scholar je, podobně jako discovery.muni také napojena na univerzitní Full Text Finder. Obsah, který služba Google Scholar indexuje, však není znám a její webové rozhraní nenabízí tak bohaté možnosti, jako služba discovery.muni.

K prohledávání elektronických informačních zdrojů dostupných na MU můžete použít službu discovery.muni:

https://discovery.muni.cz/

Služba pracuje podobně jako vyhledávač Google. Indexuje však zejména licencovaný odborný obsah - metadata, včetně klíčových slov, i plné texty vydavatelů odborné literatury. Službu zajišťuje firma EBSCO, proto se můžete setkat i s názvem EBSCO Discovery Service (EDS).

Součástí služby discovery.muni je i nástroj Full Text Finder, který umožňuje k vyhledaným výsledkům zjistit dostupnost plného textu. K dispozici je seznam dostupných časopisů a knih, export do různých citačních formátů a manažerů, tisk a řada dalších funkcí. Služba prohledává také tištěný fond univerzitních knihoven MU – knihovní katalog Aleph.

Návody, nápověda

Často kladené dotazy
seznam často kladených otázek a odpovědí
Nápověda ke službě (anglicky)
oficiální nápověda vytvořená firmou EBSCO ke službě discovery.muni, součástí je také video tutoriál video tutoriál