Portál elektronických informačních zdrojů
 

Vzdálený přístup přes EZproxy

EZproxy umožňuje připojení uživatelů k elektronickým zdrojům i z počítačů mimo síť MU. Výhodou tohoto typu přístupu je jednoduchost (odpadají problémy s firewally, jinými proxy apod.), není však zcela univerzální (nemůžeme zaručit, že bude za všech okolností bezchybně fungovat pro všechny zdroje).Jak používat EZproxy?


Existují dva základní způsoby, jak se připojit k elektronickému zdroji přes EZproxy:

1. způsob: Využijte již připravených odkazů zde na portále EIZ (např. v abecedním seznamu zdrojů) – u každého zdroje naleznete odkaz s názvem Vzdálený přístup (EZproxy). Kliknutím na tento odkaz se připojíte k el. zdroji přes EZproxy.
EZproxy odkaz v seznamu zdroju
Odkaz na EZproxy v seznamu zdrojů
EZproxy odkaz u záznamu zdroje
Odkaz na EZproxy u záznamu zdroje

2. způsob: Ke zdroji je možné se také připojit přímo zadáním URL do prohlížeče ve tvaru:

http://ezproxy.muni.cz/login?url=<url_zdroje>


Například pro připojení k EBSCO zadáte URL ve tvaru http://ezproxy.muni.cz/login?url=http://search.epnet.com
.

Pokud se takto připojujete ke zdroji poprvé, budete vyzváni k autentizaci – zadání svého loginu (zde UČO) a hesla (sekundární heslo z IS MU). Poté již můžete normálně pracovat s el. zdrojem.

Odhlášení provedete buď přímo přes tento odkaz nebo zavřením okna prohlížeče.Při práci si vždy můžete zkontrolovat, zda stále pracujete prostřednictvím EZproxy tak, že se podíváte, jestli je ve vašem prohlížeči v řádku s URL ono magické ezproxy.muni.cz. Naše ezproxy je nastavena tak, že adresu el. zdroje přidává právě před tuto základní adresu našeho proxy serveru – například EBSCo může vypadat takto: http://search.epnet.com.ezproxy.muni.cz/....


Podrobnější informace o fungování EZproxy se můžete dočíst na http://www.oclc.org/us/en/ezproxy/default.htm (v anglickém jazyce).

V případě problémů se na nás obraťte dle návodu (Vzdálený přístup k EIZ nefunguje...).