Portál elektronických informačních zdrojů
 
Charakteristika: plnotextové hudební databáze
Odkaz: https://muco.alexanderstreet.com/
Producent: Alexander Street Press
Dostupnost do: neomezena
Kategorie: licencovaný zdroj
Dostupný z: Masarykovy univerzity
Obory: Muzikologie, Umění
Podrobný popis:

Music Online je kolekce plnotextových hudebních databází firmy Alexander Street Press zaměřená především na etnomuzikologii a world music, vážnou hudbu a jazz. Celkem obsahuje na 522.000 hudebních ukázek, na 450 hodin video taneční a operní produkce, na 50 000 stran textu předních světových producentů. Materiály jsou rozčleněny do 8 tematicky zaměřených digitálních knihoven obsahujících nahrávky, hudebniny (partitury) i odbornou referenční literaturu. Jednotlivé záznamy jsou vzájemně prolinkovány napříč zdroji (např. nahrávka a noty).

Nahrávky obsahuje pět specializovaných databází:

  • Classical Music Library – přes 78.000 alb vážné hudby z produkce více než 30 nakladatelství. Celkem 1.250.843 zvukových záznamů.
  • Jazz Music Library – nejrozsáhlejší kolekce jazzových nahrávek dostupná online, přes 96.000 alb.
  • Smithsonian Global Sound for Libraries – sbírka dokumentárních nahrávek hudby i mluveného slova je virtuální encyklopedií zvukových pramenů tradiční hudby a orální historie, neocenitelný zdroj pro etnomuzikology i učitele angličtiny. Obsahuje před 3.000 alb.
  • American Music – kořeny tradiční americké písně a populární hudba před rokem 1960, více než 67.000 alb. Obsahuje písně o nebo od amerických indiánů, těžařů, imigrantů, otroků, dětí a kovbojů.
  • Contemporary World Music – přes 278.000 alb moderních nahrávek world music (reggae, worldbeat, neo-traditional, world fusion, Balkanic jazz, African film, Bollywood, Arab swing, jazz, ...)

Hudebniny (tj. notové záznamy) poskytuje:

  • Classical Scores Library – sbírka více než 24.000 partitur vybraných děl vážné hudby, knih a jiných dokumentů

Referenční literaturu přinášejí tři zdroje:

Více informací zde.


Typ zdroje: kombinovaný
Jazyk: anglický
Kontaktní osoba: Mgr. Lucie Janoušková