Portál elektronických informačních zdrojů
 

Základní nápověda pro službu discovery (EDS)

Úvodní obrazovka

Uvodni obrazovka EDS

Úvodní obrazovka discovery služby je výchozím bodem pro vyhledávání. V jejím rámci je možné zadat dotaz a provést rozšířené vyhledávání. K dispozici je také horní konfigurační a navigační lišta. Základní prvky:

  •       – hlavní vyhledávací formulář pro zadání dotazu
  •       – rozšiřující volby, možnost upřesnit dotaz, přejít na rozšířené vyhledávání a zobrazit historii vyhledávání
  •       – odkaz na seznam elektronických knih a časopisů MU
  •       – konfigurační lišta umožňující základní nastavení:
    • Vaše složka – bez přihlášení funguje jako dočasné úložiště pro vaši práci se systémem (systém si informace pamatuje půl hodiny po posledním kliknutí nebo do zavření okna prohlížeče
    • Nastavení – zde je možné provádět některá základní nastavení celého systému (doporučujeme dělat je po přihlášení).
    • Jazyky, kontakt, nápověda – přepínání jazykové verze služby, odkaz na kontakt na správce a nápovědu.
 

Výsledky hledání

EDS vysledky hledani

Obrazovka s výsledky hledání je rozdělena na dva sloupce. V pravém sloupci jsou uvedeny samotné výsledky hledání a v levém sloupci (     ) je možné výsledky hledání filtrovat dle různých kritérií.

Každá vyhledaná položka obsahuje základní informace, odkaz na podrobný záznam (     ), rychlé detailní info přes ikonu EDS detailní info (     ) a především odkazy, přes které je možné se dostat k plnému textu (     ).

Plný text (je-li dostupný) lze získat kliknutím na LinkSource fulltext, u některých výsledků (je-li plný text znám přímo) můžete využít přímých odkazů: General PDF link, Other fulltext link nebo HTML Fulltext link.

Knihy dostupné v tištěné formě odkazují do knihovního katalogu Aleph a zároveň zobrazují stav výpujčky: kniha je k dispozici nebo datum, do kdy je vypůjčena (     ).

Detailni zaznam EDS
 

Podrobný vyhledaný záznam

Detailni zaznam EDS

Detailní záznam vyhledaného výsledku poskytuje podrobné informace (včetně abstraktu a klíčových slov - jsou-li k dispozici) a dává další možnosti. Přístup k plnému textu je z rámečku vlevo (     ).

Pravý panel (     ) nabízí nástroje pro práci se záznamem. Možnost vygnenerovat citaci, případně ji odeslat do některého z citačních manažerů, odeslat záznam e-mailem, vytisknout, záznam exportovat do řady formátů, vygenerovat trvalý odkaz na záznam, který je možné dále používat (např. uložit do záložek).

V rámci nástroje Uložit do záložek je možná spolupráce s Facebookem, Twitterem, GMailem apod.

Přes funkci Přidat do složky si můžete záznam uložit v prostoru, který nabízí přímo discovery služba EDS. Pokud je uživatel přihlášen, pak takový záznam zůstává v jeho složce uložen nastálo. Pro nepřihlášeného uživatele je záznam pamatován po dobu 30 minut od posledního kliknutí v discovery službě, případně do zavření okna prohlížeče.